Obsah alkoholu (% obj.)
4,8 %
Autor Receptury
David
Mathouchanh
Vrchní sládek
Zdeněk
Lux
Hořkost
26 BU
Barva
26 EBC
Původ
V Praze
na Smíchově
granat-2017-big-1.png

Staropramen Granát

Již na první pohled zaujme tento originálně vybroušený polotmavý Ležák granátovou barvou s širokým spektrem jiskrných barev. Kombinace unikátních sladů zvýrazňuje starší chuťové tóny a mezi sladovou sladkostí a hořkostí vynikne díky trojnásobnému chmelení hořkost chmelová. ​​​​​​

granat-2017-big-2.png

V plném zaokrouhleném tělu typickém pro polotmavé ležáky je překvapivě lehká až vábivá pitelnost s pivním dozníváním v chuti a obsahem alkoholu 4,8%.

cena-beer-challenge.png

HISTORIE PIVA GRANÁT

1884

Uvaříme nové pivo!

Psal se rok 1884 a akcionářskému pivovaru na Smíchově se výborně dařilo. Jedna věc ale pivovaru vrtala v hlavě. V hostincích si místní čím dál tím více pochutnávali na tmavém a polotmavém pivu z Bavorska. A tak se pivovar rozhodl: uvaříme na Smíchově vlastní polotmavé pivo!

1884

Pravé české polotmavé

Pivovarníci dali hlavy dohromady a rozhodli se. Pivo bude mít chmelovou hořkost a vyváženou vůni tmavých sladů. Musí být plné, ale přitom se dá snadno pít. Česky řezané 15% pivo, které se bude dát vychutnat všemi smysly.

1884 - 1938

Jak nazvat nové pivo?

Hned při první várce bylo jasné, že jde o pivo speciální. Hle, jakou má tmavočervenou barvu! To je GRANÁT, zvolal kdosi. Netrvalo dlouho, a jeho název se vžil pro všechny polotmavá piva. Oblíbeným se stal nejen v Praze, ale po celé zemi a úspěch sklízel i v cizině.

1938

Granát se musí zachovat

Desítky let se Granát vařil ve Smíchovské pivovaru, až tragické události v roce 1938 tento proces zastavili. Zdánlivě na několik desítek let Granát zmizel. V tajnosti se ale pivovarníci rozhodli. Na Granát se nesmí zapomenout!

1938 - 1999

Tajná tradice

Ještě v roce 1938 bylo přijato rozhodnutí uvařit tajnou vánoční várku. A nezůstalo jen u jedné. Každý rok se už na podzim začala vařit várka Granátu pouze pro pivovarnickou chasu. Ti si ho pak v tajnosti vychutnali přímo v pivovaru a uchovávali tak jeho unikátní recepturu. Ta se předávala dlouhá desetiletí z pivovarníka na pivovarníka.

1999

Návrat na sklonku tisíciletí

Všichni srdcem věrní pivovarníci považovali za čest podílet se na zachování tradice tohoto piva. A tak když se při oslavách 130-ti let pivovaru Staropramen Granát vrátil do hospod pod novým jménem Millenium, ochotně se vzdali svého tajného rituálu. Vždyť pivo patří lidem! A jaké cti se mu zanedlouho dostalo! Veřejnosti byl znovu představen jako oficiální pivo projektu Praha - Evropské město kultury roku 2000.

2002 - současnost

Granát znovu Granátem

Hned po návratu si pivo získalo značnou oblibu. A tak bylo rozhodnuto. Vrátíme se k názvu Granát! Slavnostně se v roce 2002 na nádvoří Smíchovského pivovaru narazil sud piva, jehož receptura přežila generace nepřízně. A díky jeho originální barvě, příjemné stupňovitosti 11,5 ° a skvělé, nahořklé a zároveň nasládlé chuti určitě ještě několik generací přežije.

VYBER SI PIVO

smichov-slider.png
jedenactka-slider.png
sp-lezak-1.png
sp-nefiltr-1.png
sp-granat-new.png
sp-cerny-lezak-1.png
sp-decko-1.png
sp-nealko-1.png
Používáním tohoto webu souhlasíte s využitím cookies pro váš optimální zážitek. Další informace.