Staropramen

Staropramen vás naplňuje už 145 let. Připijme si na něj!


Pivovar Staropramen si letos připomíná 145 let od svého založení. Dnes, stejně jako v minulosti, je známý nejen dobrým pivem, ale také jako iniciátor inovací a tím také dalšího rozvoje pivovarského odvětví u nás.


Pramen nejlepších pražských piv, byl založen na Smíchově 23. října 1869. Ve stejný den o 145 let později oslavíme narozeniny našeho pivovaru Staropramen, který vás tradičně naplňuje jiskřivou a říznou kvalitou a radostí ze společných zážitků v jeho společnosti.


Staropramen


Staropramen vás vždy dokáže něčím příjemně překvapit. Je známý svými skvělými inovacemi, jež mění a posouvají vpřed celý český pivovarnický průmysl. Nemyslíte, že výročí takového pivovaru si zaslouží být oslaveno něčím výjimečným? Jistěže ano. Proto jsme se rozhodli, že pro sváteční večer 23. října vám znovu uvaříme várku legendárního nefiltrovaného a nepasterizovaného speciálu, který měl u vás velký úspěch již v předvečer svátku sv. Václava, legendárního speciálu Granát 14,5. Ochutnejte tuto lahůdku znovu pouze 23. 10 ve své Staropramen restauraci.

staropramen-145let_newlaunch2__1_.jpg

Sváteční speciál Granát, tajemství sládků, které nezlomil žádný režim.


Psal se rok 1884, když sládek Akcionářského pivovaru na Smíchově Michael Trnka rozhodl, že na Smíchově uvaří polotmavé pivo. Takové, které bude mít chmelovou hořkost vyváženou vůní tmavých sladů. Vzniklo unikátní polotmavé pivo. Silné, řízné, s výraznou vůní chmele a tmavého sladu. A originální barvou. Při pohledu na sklenici zářilo pivo temně načervenale. Padl návrh na jméno Granát. A tento název již pivu zůstal.

Granát si velice rychle našel cestu k zákazníkům, a to nejen v Praze, ale po celých Čechách a také v cizině. Díky jeho vzrůstající oblibě začaly pivovary používat pro polotmavé pivo označení granát. Desítky let se Granát vařil ve smíchovském pivovaru, až historické události v roce 1938 tento proces zastavily. Od té doby se pivo pro různé zákazy vařilo jednou ročně na podzim jen pro pivovarské. Generace sládků si tak po dlouhá desetiletí předávaly jeho tajemství jen mezi zdmi pivovaru.

S radostí pak pivovarští přivítali rozhodnutí, aby se jejich oblíbené pivo vrátilo jako ležák na trh v roce 1999, kdy byl při oslavách 130 let pivovaru Staropramen uvařen pod v té době vhodným jménem Staropramen Millenium. Pivo si záhy získalo značnou oblibu. Proto se před slavnostmi Staropramenu v roce 2002 rozhodlo o jeho návratu nastálo pod původním názvem Granát.

Polotmavý ležák Staropramen Granát má nejen unikátní granátovou barvu, ale i široké spektrum jiskrných barev, kde vyniká temně načervenalá. Díky kombinaci sladů lze objevit neznámé kombinace starších chuťových tónů, kde zejména uprostřed rozhraní sladové sladkosti a hořkosti vyniká hořkost chmelová. Vybroušená chuť a jemná chmelová vůně jsou typické charakterové vlastnosti tohoto jedinečného polotmavého granátového ležáku.


 Kam zajít na Výroční Granát 14,5


Seznam hospod, kam si můžete ve slavnostní den 23. 10. 2014 zajít na Výroční Granát 14,5, najdete zde

Související články


opivovaru-wid-1.jpg

Jak se pivo vaří

Staropramen se už skoro 150 let vaří prakticky stejně. Stejně dobře: Z kvalitních přírodních surovin, pečlivě a jedinečným způsobem, který dává každému z piv právě tu chuť, kterou má mít.


1.4. 2014  |  Celý článek

opivovaru-wid-2.jpg

Historie pivovaru

Ve druhé polovině 19. století začali obyvatelé pražského předměstí Smíchov pociťovat, že jim chybí pivo. Vařilo se jen v centru, což nestačilo. I vzchopili se smíchovští podnikatelé k činu a 23. října 1869 založili na vltavském břehu akcionářský pivovaru.


1.4. 2014  |  Celý článek

opivovaru-wid-3.jpg

Návštěvnické centrum

Přímo v historické budově našeho pivovaru jsme pro Vás připravili strhující interaktivní prohlídku časem, která odhaluje jedinečný příběh skrytý za značkou Staropramen. Račte vstoupit, duch Prahy Vás očekává...


1.4. 2014  |  Celý článek

Používáním tohoto webu souhlasíte s využitím cookies pro váš optimální zážitek. Další informace.