Staropramen

Příběh Staropramen Granátu


stp_dny_teas1a.jpg
Výroční Granát 14,5

Psal se rok 1884, když sládek Akcionářského pivovaru na Smíchově Michael Trnka rozhodl, že na Smíchově uvaří polotmavé pivo. Takové, které bude mít chmelovou hořkost vyváženou vůní tmavých sladů. Vzniklo unikátní polotmavé pivo. Silné, řízné, s výraznou vůní chmele a tmavého sladu. A originální barvou. Při pohledu na sklenici zářilo pivo temně načervenale. Padl návrh na jméno Granát. A tento název již pivu zůstal.

 

Granát si velice rychle našel cestu k zákazníkům, a to nejen v Praze, ale i po celých Čechách a také v cizině. Díky jeho vzrůstající oblibě začaly pivovary používat pro polotmavé pivo označení granát. Desítky let se Granát vařil ve smíchovském pivovaru, až historické události v roce 1938 tento proces zastavily. Od té doby se pivo pro různé zákazy vařilo jednou ročně na podzim jen pro pivovarské. Generace sládků si tak po dlouhá desetiletí předávaly tajemství piva Granát.

 

S radostí pak pivovarští přivítali rozhodnutí, aby se jejich oblíbené pivo vrátilo jako ležák na trh v roce 1999, kdy byl při oslavách 130 let pivovaru Staropramen uvařen pod v té době vhodným jménem Staropramen Millenium. Pivo Millenium si záhy získalo značnou oblibu. Proto bylo před slavnostmi pivovaru v roce 2002 rozhodnuto o návratu k původnímu názvu Granát.

 

Polotmavý ležák Staropramen Granát má nejen unikátní granátovou barvu, ale i široké spektrum jiskrných barev, kde zejména vyniká temně načervenalá. Díky kombinaci sladů lze objevit neznámé kombinace starších chuťových tónů, kde zejména uprostřed rozhraní sladové sladkosti a hořkosti vyniká hořkost chmelová. Vybroušená chuť a jemná chmelová vůně jsou typické charakterové vlastnosti tohoto jedinečného polotmavého granátového ležáku.

 

Na Den českého piva ho budou moci lidé ochutnat ve speciální nefiltrované a nepasterizované limitované edici se stupňovitostí 14,5, připomínající 145 let od založení pivovaru.

Související články


opivovaru-wid-1.jpg

Jak se pivo vaří

Staropramen se už skoro 150 let vaří prakticky stejně. Stejně dobře: Z kvalitních přírodních surovin, pečlivě a jedinečným způsobem, který dává každému z piv právě tu chuť, kterou má mít.


1.4. 2014  |  Celý článek

opivovaru-wid-2.jpg

Historie pivovaru

Ve druhé polovině 19. století začali obyvatelé pražského předměstí Smíchov pociťovat, že jim chybí pivo. Vařilo se jen v centru, což nestačilo. I vzchopili se smíchovští podnikatelé k činu a 23. října 1869 založili na vltavském břehu akcionářský pivovaru.


1.4. 2014  |  Celý článek

opivovaru-wid-3.jpg

Návštěvnické centrum

Přímo v historické budově našeho pivovaru jsme pro Vás připravili strhující interaktivní prohlídku časem, která odhaluje jedinečný příběh skrytý za značkou Staropramen. Račte vstoupit, duch Prahy Vás očekává...


1.4. 2014  |  Celý článek

Používáním tohoto webu souhlasíte s využitím cookies pro váš optimální zážitek. Další informace.