Staropramen

Na Smíchově uvařili první úspěšnou desítku


Sládek Michael Trnka
Sládek Michael Trnka

Svět piva je nekonečný senzorický příběh plný barev, vůní a chutí. Celá škála piv spodně i svrchně kvašených, piv výčepních, ležáků i prémiových, světlých, polotmavých i tmavých.  Nepřeberné množství druhů piv obohatilo každé historické období a téměř každá země. A nejinak tomu bylo v Čechách a na Moravě. Přenesme se obloukem dějin do století devatenáctého. Do začátku jeho druhé poloviny.

V zemích Koruny České bylo tehdy zvykem vařit těžké nefiltrované ležáky především bavorského typu a piva s vyšší stupňovitostí. Mnohé pivovary se pokoušely napodobit pivo plzeňského typu, které se stávalo populárním. Pivovary též v té době vařily piva nejen bezejmenná, ale především chuťově anonymní a nevyrovnaná, prostě „jak to vyšlo“. Sem patřily nejen ležáky, ale i desítky či piva tzv. podkvasná.

Sládkem smíchovského pivovaru se v té době, konkrétně v roce 1877, stal pan Michael Trnka. Hned v prvních dnech svého sládkování stál před důležitým rozhodnutím. Pivovar se za jeho předchůdce stal známým a respektovaným dodavatelem piva. Na dvoře pivovaru se na povozy tažené páry belgických percheronů nakládaly sudy s pivem. Z varny se linula vůně mladiny, na spilce a ve sklepě měl dostatek piva. Výborného a řízného. Leč hospodářská krize, která zasáhla i Čechy, zejména po krachu na vídeňské burze, výrazně ovlivnila spotřebitelské zvyky a tedy i prodej piva.

A protože se na Smíchově vždy dařilo dobrým a odvážným nápadům, Trnka se rozhodl, že uvaří pivo nového typu. Desítku. Pivo ryze české, s poctivou pivní chutí, široce dostupné a vysoké kvality. Oproti již tolik oblíbenému plzeňskému pivu především zjemnil a vyprecizoval hořkost. Tak, aby byla chmelovým pohlazením, které se snoubí s čistou pivní chutí a pitelností v dobře prokvašené smíchovské desítce.

Již jeho první desítka uvařená tradičním českým dvourmutovým varním postupem sklidila obdiv a uznání nejen u akcionářů a pivovarských odborníků, ale především u široké spotřebitelské veřejnosti. A tak i přes pokračující hospodářskou krizi výstav pivovaru stoupal. V roce 1889 překonal na tehdejší dobu bájnou hranici sto tisíc hektolitrů za rok. Obliba smíchovské desítky se šířila z hostince na hostinec, a tak v roce 1893 bylo uvařeno dvě stě tisíc hektolitrů a o dva roky později tři sta tisíc hektolitrů za rok. V roce 1897 očekávaná „čtyřstovka“ již byla zdánlivou samozřejmostí. A co teprve přelom století. V roce 1901 Staropramen uvařil více než půl milionu hektolitrů smíchovského piva za rok. Za 24 let svého  působení sládek Trnka výstav pivovaru více než zdesetinásobil, což byl jev do té doby nevídaný.

Byla to všechno náhoda? Určitě ne. Sládek Michael Trnka svým pivovarsky průkopnickým počinem a na svou dobu odvážným technologickým rozhodnutím definoval a standardizoval  tuto kategorii piva. Možná nevědomky rozdělil pivaře na konci 19. století na „ležákáře“ holdující Prazdroji a „desítkáře“ věrné Smíchovu. Jeho desítka, vařená a kvašená nejen s láskou, ale především s přísnou technologickou kázní, se stala vzorem pro tuto kategorii, tedy piva výčepního českého typu, a výrazně přispěla k rozvoji českého pivovarství a výstavbě nových pivovarů. Dědictví, které nám tak sládek Michael Trnka zanechal, je zcela výjimečné.

Související články


opivovaru-wid-1.jpg

Jak se pivo vaří

Staropramen se už skoro 150 let vaří prakticky stejně. Stejně dobře: Z kvalitních přírodních surovin, pečlivě a jedinečným způsobem, který dává každému z piv právě tu chuť, kterou má mít.


1.4. 2014  |  Celý článek

opivovaru-wid-2.jpg

Historie pivovaru

Ve druhé polovině 19. století začali obyvatelé pražského předměstí Smíchov pociťovat, že jim chybí pivo. Vařilo se jen v centru, což nestačilo. I vzchopili se smíchovští podnikatelé k činu a 23. října 1869 založili na vltavském břehu akcionářský pivovaru.


1.4. 2014  |  Celý článek

opivovaru-wid-3.jpg

Návštěvnické centrum

Přímo v historické budově našeho pivovaru jsme pro Vás připravili strhující interaktivní prohlídku časem, která odhaluje jedinečný příběh skrytý za značkou Staropramen. Račte vstoupit, duch Prahy Vás očekává...


1.4. 2014  |  Celý článek

Používáním tohoto webu souhlasíte s využitím cookies pro váš optimální zážitek. Další informace.